Prof.Dr.Hayri ÜLGEN
ÖZGEÇMİŞ

1946 yılında İzmir’de doğdu. Orta Öğrenimini Saint-Benoit Fransız Erkek Lisesi’nde, Lise’yi ise Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamladı. 1969 yılında ıstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. Mezuniyetini takiben ı.Ü. ışletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalı’na asistan olarak atandı. 1970 yılında İ.Ü.İ.F. ışletme ıktisadı Enstitüsü ışletmecilik ıhtisas Programını tamamladı. 1972 yılında İ.Ü. ışletme Fakültesinde ‘ışletme Doktoru’ ünvanı aldı. Aynı yıl Fransa Hükümetinin verdiği bir bursu kazanarak CEPıA Bilişim Eğitim Merkezinde lisansüstü çalışmalar yaptı. 1976 yılında aynı Fakültede Doçent oldu. 1977 yılında Fransa’da ITP Uluslararası Öğretim Üyesi Eğitim Programına katıldı, 1981 yılında ise “Salzburg American Studies” de Higher Education Eğitim Programına katıldı. 1982 yılında A.B.D. Michigan Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı, 1987 yılında ise İ.Ü.ışletme Fakültesinde Profesör oldu.

Üniversitede görevli olduğu süre içinde, Fakülte Yönetim Kurullarında Asistan ve Doçent temsilciliği, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Basın Yayın Yüksek Okulu Müdür Yardımcılığı, ışletme Fakültesi Dekan Yardımcılığı, ıstanbul Üniversitesi Senatörlüğü,İ.Ü.ışletme ıktisadı Enstitüsü Müdürlüğü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği gibi idari görevler yaptı. 1998-2004 yılları arasında ı.Ü.ışletme Fakültesi Dekanlığı ve ıstanbul Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürdü. Halen İ.Ü. Ulaştırma ve Lojistik Yüksek Okulu Müdürlüğü yanı sıra ı.Ü. ışletme Fakültesi Senatörü olarak görev yapmaktadır.

Prof.Dr. Hayri Ülgen’in türkçe ve yabancı dilde çok sayıda makale, bildiri, araştırma ve vak’aları yanısıra, yayınlanmış üç adet kitabı bulunmaktadır. Çok sayıda kamu ve özel kuruluşun organizasyon, reorganizasyon ve stratejik yönetim proje çalışmalarında uzman ve danışman olarak, ayrıca ulusal ve uluslararası seminer, konferans ve sempozyumlarda konuşmacı ve organizatör olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda Yeminli Mali Müşavir de olan Prof.Dr. Hayri Ülgen “Academy of Management” ve “Society of Advanced Management” gibi uluslararası mesleki kuruluşların yanısıra Kabataş Erkek Lisesi, ı.Ü.ıktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti ve İ.Ü.İ.F. ışletme ıktisadı Enstitüsü Mezunlar Derneklerinin üyesidir.

Prof.Dr.Hayri Ülgen evli olup eşi Selva Ülgen mimar’dır ve halen kendi şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanıdır. Kızı Arzu Ülgen Aydınlık İstanbul Üniversitesi ışletme Fakültesinde Yardımcı Doçent olarak görev yapmakta, oğlu Ali Ülgen ise Elektronik Mühendisi olup İ.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Biomedikal Mühendisliği Yüksek Lisans programında eğitimini sürdürmekte ve bir Biomedikal Donanım şirketinde görev yapmaktadır.

Prof.Dr.Hayri Ülgen, Fransızca ve ıngilizce dillerini iyi derecede bilmektedir.

Büyük Kulüp, Türkiye Olimpiad Komitesi, Levent Tenis Kulübü, Galatasaray Spor Kulübü ve Adalar Su Sporları Kulübü üyeliği yanısıra çok sayıda Sivil Toplum Örgütü, Vakıf ve Derneğin üyesi bulunmaktadır. 1977 yılından bu yana Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği, Burgazada Lions Kulübü üyesi olup Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği (İstanbul Anadolu Yakası Kulüpleri) 118-Y Federasyonu 2005-2006 Dönemi Genel Yönetmeni olarak görev yapmış, birçok uluslararası organizasyonda ülkemizi temsil etmiştir.
 
GUATEMALA CUMHURİYETİ FAHRİ KONSOLOSLUĞU.        Design: Medpartners