Devlet Başkanı
Otto Pérez Molina (1 Aralık 1950), Guatemala'nın Yurtsever Partisi (Partido Patriota) adayı olarak Kasım 2011'de Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmıştır.

Pérez, Guatemala Ulusal Harp Akademisi (Escuela Politecnica) ve Amerikan Savunma Koleji Okulu mezunudur. Orduda görev yaptığı süre zarfında, askeri istihbarat ve ordu müfettişi genel müdürü olarak görev yaptı. 1993 yılında askeri istihbarat şefi olarak görev yaptı. Pérez, Guatemala'da 30 yıl süren İç Savaşı son veren, 1996 Barış Anlaşmalarının müzakerelerinde orduyu temsil etti. 1998 ve 2000 yılları arasında Inter-Amerikan Savunma Kurulu'nda Guatemala'yı temsil etti. Pérez, aktif askerlik görevinden 2000 yılı Ocak ayında emekli oldu.

Otto Pérez Molina 24 Şubat 2001 tarihinde Vatansever Partisini kurdu. 9 Kasım 2003 genel seçimlerinde, iki parti ile ittifak yaparak PP Grand Ulusal İttifak ile kongre üyesi olarak kongreye seçildi. Ülkede artan suçlara karşı Yurtsever Partisi'nden 2007 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday oldu. 9 Eylül'de büyük sayıda oy almasına rağmen Umut Ulusal Birlik Partisinden Alvaro Colom'a, ikinci turda seçimi kaybetti. Kasım 2011 seçimlerinde ise % 54 oy ile yeni devlet başkanı seçildi.
 
 
Bakanlar Kurulu
Guatemala Anayasasına göre Bakanlar Kurulu, Devlet Başkanı tarafından atanmaktadır. 13 adet Bakanlık bulunmaktadır. Ulaştırma ve Telekomünikasyon Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, Maden ve Enerji Bakanlığı, Doğal Çevre Bakanlığı, Dış ışleri Bakanlığı, ıç ışleri ve Adalet Bakanlığı, Kamu Maliyesi Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı
 
 
Yasama Organları
Yasama Organı, Guatemala Meclisidir. Meclisin resmi ismi ‘ Congreso de la Republica ’ dır. 113 sandalyeden oluşur.
 
 
 
 
Yargı Organları
Guatemala’daki temel kanun Guatemala Anayasasıdır. En yüksek yargı organı ise ‘Corte Suprema de Justica’ Yüksek Adalet mahkemesi’dir. Bu mahkeme 13 üyeden oluşmaktadır. 5 yıllık bir dönem için seçilirler ve kendi aralarından her yıl için bir başkan seçerler. Bu başkan aynı zamanda ülkedeki bütün yargıçların da başıdır.

Bir diğer yargı organı ‘Corte de Constitutcionalidad’ Anayasa Mahkemesi’dir. Bu mahkeme 5 üyeden oluşur. Bu yargıçları Guatemala Meclisi seçer. 5 yıllık bir dönem için seçilirler ve her yıl birisi mahkemeye başkanlık yapar. Bu mahkemenin üyelerinden bir tanesini Kongre, bir tanesini Yüksek Adalet Mahkemesi, bir tanesini Devlet Başkanı, bir tanesini ‘Universidad San Carlos de Guatemala’ Senatosu, bir tanesini de ‘Colegio de Abogados’ senatosu seçmektedir
 
 
Hükümet şekli
Demokratik Anayasal Cumhuriyet
 
Bağımsızlık Günü
15 Eylül 1821 (ıspanya’dan bağımsızlığın kazanılması)
Guatemala’da 15 Eylül tarihi Bağımsızlık Günü olarak
kutlanmaktadır.
 
Başkent
Guatemala City
 
GUATEMALA CUMHURİYETİ FAHRİ KONSOLOSLUĞU.        Design: Medpartners