Nüfus
Guatemala, Orta Amerika’nın nüfus bakımından en kalabalık ülkesi olup nüfusu 13.514.200 (Aralık 2005 tahmini)dur.
 
Nüfus bakımından büyük şehirler
Guatemala City (1.200.000) , Quetzaltenango (108.000) , Escuintla (65.400) , Mazatenango (43.800) , Retalhuleu (41.300) , Puerto Barrios (40.600) , Chiquimula (35.000) .
 
 
Etnik Gruplar
Guatemala nüfusunun % 55 Mestizo lar meydana getirir. Bu grup yerel dilde Ladino diyede adlandırılır, maya ve ispanyol karışımı olan bir etnik gurubu ve asimile olmuş mayaları içerir. Bu etnik gurup maya inançlarını ve yaşayışını değil, avrupa giyim ve yaşam tarzını benimsemiştir.

Nüfusun % 43’ünü yerel halk meydana getirir. Bu grup maya inaçlarını sürdürmekte ve maya dillerini konuşmaktadırlar. % 2’si beyaz ırktır. Bunlar sömürge döneminden kalan ispanyollar ve 19.yy’ın sonlarına doğru kahve ticareti için ülkeye gelen Almanlardır.
 
 
Dinler
Ülkenin Resmi dini Hristiyanlıkdır. Nüfusun büyük bölümü Roman Katolik geriye kalanlar ise Protestandır. Hristiyanlık Orta Amerika’ya ıspanyol sömürgeciliği zamanında gelmiş, misyonerlerin yardımıyla yayılmıştır. Fakat Guatemla’nın bir çok bölgesinde yerli halk eski dini inançlarını ve ibadet şekillerini de sürdürmektedir.
 
 
Konuşulan Diller
Guatemala’nın resmi dili ıspanyolca’ dır. Ülke nüfusunun %60’ı tarafından konuşulmaktadır. Nufusun geriye kalan %40’ı günlük hayatlarında 23 değişik Maya dili konuşmaktadır. Maya dilleri arasında en yaygın olanlar Cakchiquel, Quiche ve Kekchi’ dir. Ülkede resmi olarak tanınan ve değişik bölgelerde yerel halk tarafından konuşulan maya dilleri şunlardır : Achi', Akateko, Awakateko, Chalchiteko, Ch'orti', Chuj, Itzá, Ixil, Popti', Kaqchikel, K'iche', Mam, Mopan, Poqoman, Poqomchi, Q'anjob'al, Q'eqchi', Sakapulteko, Sipakapense, Tekiteko, Tz'utujil, Uspanteko, Garifuna ve Xinka.
 
 
GUATEMALA CUMHURİYETİ FAHRİ KONSOLOSLUĞU.        Design: Medpartners