Coğrafi Konum
Guatemala bir Orta Amerika ülkesidir. Kuzey Pasifik Okyanusu ve Karayib Denizi’ne (Kuzey Atlas Okyanusu) kıyısı vardır. Sınırlarını paylaştığı komşu ülkeler; kuzeyde Meksika Federal Devletleri ve Belize Devleti, güneyde ise Honduras Cumhuriyeti ve El Salvador Devleti dir.
 
Coğrafi Koordinatlar
13 44’ ve 18 30’ Kuzey Enlemleri 87 30’ ve 92 30’ Batı Boylamları
 
 
Yüzölçümü
Toplam        108.890 km2
Kara             108.430 km2
Deniz ve Göller  460 km2
 
En Yüksek ve Alçak Noktalar
Deniz Seviyesinden En Alçak Nokta : Pasifik Okyanusu Kıyıları – 0 m.
Deniz Seviyesinden En Yüksek Nokta : Tajumulco Volkanı – 4.211 m.
 
Kara Sınırlarının Uzunluğu
Toplam 1.687 km dir. (En uzun sınır Meksika ile olan sınırdır, 962 km. Daha sonra sırası ile Belize sınırı 266 km, Honduras sınırı 256 km ve El Salvador sınırı 203 km gelmektedir.
 
Önemli Göller
İrili ufaklı 350 civarında göl vardır. Bunların en büyüğü Izabal gölüdür (800 km2 ). Diğer büyük göller ise Petén Itzá Gölü (98 km2 ), Atitlán Gölü (126 km2) ve Amatitlán Gölü (16 km2 ) dür.
 
 
Önemli Akarsular
Orta Amerika bölgesinde akarsular genelde doğdukları kaynaklardan itibaren birden fazla ülke toprağını katederek denize ulaşırlar. En önemli akarsular Motagua ve Polochic dir. Diğer başlıca akarsular ise Usumcinta, Dulce ve Sarstún dür.
Önemli Dağlar
Guatemala’da üç tane önemli sıradağ gurubu vardır. Sierra Madre dağları; doğudan batıya uzanır ve pasifik hafzasını orta alanlarda ikiye böler. Cuchumantes dağları; ülkenin doğusundadır ve iki guruba ayrılır, Cuchumantes dağları ve Veranaz dağları. Minor dağları; birbirlerinden farklı bir dağ gurubudur ve Chama, Santa Cruz, Chuacús, Las Minas ve Montañas del Mico dağlarını barındırır.
 
Volkanlar
Guatemala’da 32 adet volkan bulunmaktadır. Bunlardan 4 tanesi aktifdir. Bu aktif volkanlardan bir tanesi de Orta Amerika’nın en yüksek dağı olan Tajumulco Volkanı’dır.
Ormanlar
Eski maya dilinde Ormanlar Ülkesi olarak adlandırılan Guatemala geniş yağmur ormanlarına sahiptir. Ülke yüzölçümünün % 52’si ormanlarla kaplıdır.
 
İklim
Guatemala ülke olarak Tropik iklim kuşağı içerisindedir. Ülkede genel olarak iki mevsim yaşanır : Kasım ve Nisan ayları arsındaki kurak mevsim , Mayıs ve Ekim ayları arasındaki yağışlı mevsim. Hava koşulları bölgelere ve mevsimlere göre alt iklim kuşaklarını meydana getirmiştir. Guatemala’da 3 alt iklim kuşağı vardır. Pasifik Okyanusu kenarı ve yüksek bölgeleri: Mayıs ve Ekim ayları arsında sıcak ve kuru bir hava, yılın geri kalan kısımlarında yağmurlu. Yıllık Ortalama sıcaklık 26 derecedir. Orta Alanlardaki Yüksek Bölgeler : Gündüzleri ılık geceleri soğuk bir hava vardır. Yüksekliğin arttığı kesimlerde hava sıcaklığı Aralık-Ocak aylarında 0 dereceye kadar düşer. Yıllık ortalama sıcaklık 20 derecedir. Atlantik Okyanusu Kıyıları ve Peten Düzlüğü : Tropik iklim hakimdir. Yıl boyunca sıcak ve nemlidir. Yağmur bütün yıl boyunca yağar. Ortalama yıllık sıcaklık 29 derecedir.
 
 
Doğal Hayat
Farklı iklim kuşakları Guatemala’ya çok geniş bir ekojik hayat çeşitliliği sağlamıştır. Ülkede 248 memeli hayvan, 671 kuş çeşidi, 231 sürüngen, 112 deniz canlısı ve 223 tatlı su balığı çeşidi bulunmaktadır. Tapir, Puma ve Jaguar gibi hayvanlar ve timsahlar ormanlarda yaşarlar. Orta Amerikada Jaguarlar en yoğun olarak Guatemala’da bulunur. Ülke kuş çeşitleri bakımından da orta amerikanın en zengin ülkesidir. Guatemala da 8.000 çeşit bitki, 706 değişik çiçek ve 106 denizdibi bitkisi de doğal hayat içerisinde yer almaktadır.
 
GUATEMALA CUMHURİYETİ FAHRİ KONSOLOSLUĞU.        Design: Medpartners